HeaderSearchForm

  • XVII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

XVII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - w tradycyjnej formule i transmisją na żywo!

 
Tegoroczny XVII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury" będzie inny od wszystkich poprzednich, zarówno od tych piętnastu, tradycyjnie organizowanych w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie, jak i ubiegłorocznego w formule on-line.
W tym niełatwym również dla organizatorów roku, odbędzie się on w wersji hybrydowej łącząc spotkanie na żywo - w reżimie sanitarnym z ograniczonym udziałem publiczności oraz obowiązkowymi miejscówkami wraz z transmisją w Internecie. Dzięki temu wszyscy fani fotografii przyrodniczej i Festiwalu będą mogli go śledzić na naszym kanale YouTube.
Wizje Natury to jedyny w Polsce festiwal poświęcony fotografii przyrodniczej. To dwa dni wypełnione najwyższej klasy pokazami zdjęć i pasjonującymi opowieściami o dzikiej przyrodzie. To również konkurs pokazów multimedialnych, ogłoszenie wyników prestiżowych konkursów fotograficznych, a także wystawa - w tym roku wyjątkowa, jubileuszowa, członkiń i członków Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Siedemnastą edycję Wizji Natury rozpoczniemy w sobotę 20 listopada od spotkania z uznaną fotografką przyrody, laureatką konkursów krajowych oraz zagranicznych - Agnieszką Florczyk, która od niedawna rozpoczęła współpracę z Michałem Zygmuntem - muzykiem, dźwiękowcem i kompozytorem. Efektem tej współpracy jest prezentacja festiwalowa i album o nazwie „Dolina Mgieł – Pieśni Wędrownych Ptaków” złożona z fotografii, krótkich nagrań filmowych i dźwięków natury.
Miłość do Arktyki doprowadziła norweskiego biologa morskiego i fotografa przyrody Auduna Rikardsena, ambasadora marki Canon, do przetarcia szlaku, który łączył obie jego pasje.
Można śmiało powiedzieć, że nie ma wielu fotografów takich jak Audun. Jest nie tylko profesjonalnym fotografem dzikiej przyrody, ale także profesorem nauk ścisłych w UiT Arktycznym Uniwersytecie Norwegii. Posiada talent, wiedzę i zasoby, które mu pozwoliły uchwycić spektakularne sceny nad i pod wodą. Z Audunem przeniesiemy się w podróż do „jego” świata, wzdłuż wspaniałego, ciągle zmieniającego się i nieprzewidywalnego wybrzeża Arktyki - krainy słońca o północy, zorzy polarnej, ciemnych mroźnych nocy, burz i wszystkich jej kolorowych i surowych mieszkańców.
Kto nie zna naszego najwyższego pasma górskiego na granicy Polski i Słowacji? Będzie okazja jeszcze bliżej go poznać dzięki prezentacji Tatry – inny świat  trzech przyjaciół: Karola Woźniakowskiego, Przemysława Jośko oraz Rafała Gawełdy - Na Wizjach Natury zostaną zaprezentowane zdjęcia z naszych wieloletnich wyjazdów w Tatry. Opowiemy o fotografowaniu krajobrazu i zwierząt w specyficznych warunkach pogodowych i terenowych jakie występują w Tatrach, a także o próbach fotografowania gór zatopionych w niskich chmurach podczas inwersji. Przedstawimy trudności, z którymi możemy mieć do czynienia w trakcie pleneru zimowego oraz zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w górach.
W sobotę poznamy też twórczość autorów ze Związku Polskich Fotografów Przyrody na jubileuszowej wystawie Stowarzyszenia 25 lat ZPFP.
W drugiej części dnia poznamy laureatów konkursu na Fotografa Roku 2021 Związku Polskich Fotografów Przyrody. W konkursie biorą udział członkowie ZPFP z całej Polski, a jego laureaci z powodzeniem rywalizują z najlepszymi fotografami świata w międzynarodowych konkursach. Ostatnim punktem sobotniego programu będzie przegląd prac multimedialnych zgłoszonych w konkursie Wizje Natury 2021.
Niedziela 21 listopada rozpocznie się równie atrakcyjnie - od prezentacji podziwianej przez publiczność, utalentowanej fotografki - Joanny Antosik-Żołądek. Będzie to, zapowiadana rok temu, fotograficzna opowieść o niespełna milimetrowych, fascynujących i pełnych osobliwości stworzeniach, czyli o skoczogonkach. Artystka tak pisze o sobie: … Staram się dzięki dostępnym mi narzędziom namalować świat przyrody, w sposób jaki go widzę i czuję. Dzięki mnogości form wyrazu można pokazać naturę w szczególny, osobisty sposób.
O tym niezwykłym bogactwie przyrody, szczególnie tej, którą możemy spotkać w puszczy, opowie nam znany przyrodnik i dziennikarz - Adam Wajrak, który od lat mieszkając na skraju Puszczy Białowieskiej obcuje z jej tajemnicami na co dzień. Podczas spotkania wyjaśni nam co to jest prawdziwy las i prawdziwa puszcza, czym się różni od lasu gospodarczego, na czym polega jej bogactwo, a także czego możemy w niej szukać z aparatem w ręku.
Około południa poznamy Laureatów drugiego otwartego ogólnopolskiego konkursu fotografii przyrodniczej Dzikie, piękne, polskie – edycja 2021 w dwóch kategoriach – młodzieżowej i dla dorosłych.
Kto mógłby przypuszczać, że Ada i Kris Chmielewscy, którzy są lekarzami, zakochają się w naturze, co zaprowadzi ich do przepięknych dzikich miejsc i ich mieszkańców w różnych zakątkach Świata?. Nurkują, latają, fotografują i filmują, uczestniczą w produkcjach m.in. dla Discovery Channel. Ich prezentacja o wielorybach z Królestwa Tonga na Pacyfiku, którym podzielą się z nami na festiwalu, jest zwieńczeniem projektu ich marzeń, snutych przez wiele lat.
Festiwal zakończy ogłoszenie wyników konkursu pokazów multimedialnych oraz pokaz nagrodzonych prac. Warto zostać do samego końca, emocje sięgają wtedy zenitu, a nagrodzone pokazy są zawsze pięknym podsumowaniem dwóch festiwalowych dni.
Jak każdego roku w Izabelinie, goście i widzowie będą mogli zakupić książki o przyrodzie, albumy, sprzęt fotograficzny i inne ciekawe gadżety.
W strefach wystawców nie zabraknie też nowości sprzętowych i rozwiązań technologicznych firmy Canon Polska - wieloletniego partnera technologicznego Związku Polskich Fotografów Przyrody, który wspiera Festiwal "Wizje Natury" już po raz ósmy. Z myślą o uczestnikach Festiwalu przygotowana została specjalna strefa, gdzie można będzie nie tylko przetestować aparaty, obiektywy, drukarki i lornetki Canon, ale także skorzystać z konsultacji w zakresie doboru sprzętu do konkretnych fotograficznych potrzeb. Ponadto, obecny po raz trzeci na Festiwalu, Canon Professional Services (CPS) wesprze uczestników swoją wiedzą i fachowością w usłudze zbadaj swój aparat fotograficzny.
Nie zabraknie też partnera technicznego ZPFP – firmy Fotoforma, produktów dla fotografów przyrody oferowanych przez firmę Foto7, wydawnictw fotograficznych i przyrodniczych oferowanych przez Wydawnictwo Poznańskie, Kwartalnik Fotografia Masterclass czy Magazyn Przyrodniczy Salamandra. Będą też obecne organizacje przyrodnicze promujące ochronę przyrody - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) oraz Nature First, międzynarodowy sojusz na rzecz odpowiedzialnej fotografii.
Zatem już dziś zapraszamy Państwa do zarezerwowania dla Wizji Natury weekendu listopadowego!
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie Festiwalu, prosimy o śledzenie najnowszych informacji o Festiwalu w mediach Związku Polskich Fotografów Przyrody.
... 
PROGRAM FESTIWALUProgram Wizji Natury 2021
STRONA WIZJI NATURY 2021: https://zpfp.pl/wizje-natury/2021 
O WEJŚCIÓWKACH:
Wejściówki w ograniczonej liczbie są już dostępne pod tym adresem: XVII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - Kultura i sztuka w Izabelin, 20.11.2021 - Evenea.pl.
O TRANSMISJI ON-LINE:
Wszyscy fani fotografii przyrodniczej będą mogli również śledzić Festiwal na żywo w relacji na YouTube
1. dzień - 20.11.2021: XVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ WIZJE NATURY 2021 - YouTube
2. dzień – 21.11.2021: XVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ WIZJE NATURY 2021 - YouTube
Najświeższe informacje na Facebooku: 
- strona ZPFP na FB: Związek Polskich Fotografów Przyrody | Facebook
- wydarzenie na stronie internetowej Stowarzyszenia: WIZJE NATURY 2021 (zpfp.pl)
- wydarzenie na FB: XVII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej WIZJE NATURY 2021 | Facebook
TERMIN I MIEJSCE:
Festiwal odbywa się w weekend 20-21 listopada br. w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego przy ulicy Tetmajera 38 w Izabelinie pod Warszawą.
PARTNERZY FESTIWALU:
Partnerami XVII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury" są Canon Polska, Fotoforma, Miejskie Zakłady Autobusowe z Warszawy, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, AMS - lider reklamy w Polsce Out-of-Home
ORGANIZATORZY FESTIWALU
Związek Polskich Fotografów Przyrody i Kampinoski Park Narodowy
SPONSORZY FESTIWALU
Canon Polska, Foto 7, MZA, AMS, Biebrza Eco-Travel, Wydawnictwo Poznańskie, Pensjonat Jasielnik
PATRONI MEDIALNI FESTIWALU
Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA, Kwartalnik FOTOGRAFIA MASTERCLASS, Miesięcznik DZIKIE ŻYCIE, Miesięcznik popularnonaukowy WIEDZA I ŻYCIE
ORGANIZACJE PRZYRODNICZE TOWARZYSZĄCE FESTIWALOWI
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), Nature First - międzynarodowy sojusz na rzecz odpowiedzialnej fotografii.
 
                    Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.
 
 
parent menu item not found: "130"