HeaderSearchForm

  • XI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Bruno D'Amicis - Wizje Natury 2015

Z wielką przyjemnością prezentujemy pierwszego z zagranicznych gości Wizji Natury 2015. Bruno D'Amicis urodził się w 1979 roku w Rzymie, gdzie studiował biologię i został fotografem piszącym o dzikiej przyrodzie, specjalizującym się w górskich ekosystemach i zagadnieniach ochrony środowiska. Posiada doświadczenie oraz wykształcenie związane z ekologią zwierząt, ochroną biologiczną oraz edukacją ekologiczną. Jego zdjęcia ukazywały się w wiodących włoskich i zagranicznych czasopismach oraz książkach przyrodniczych, wliczając „National Geographic”, „GEO”, „BBC Wildlife”, „Die Zeit”, „La Repubblica” oraz „Terre Sauvage”. Wśród ważniejszych nagród, jakie zdobył, można wymienić pierwsze miejsce w kategorii Natura w World Press Photo 2014 oraz zwycięstwo w jednej z kategorii Wildlife Photographer of the Year 2014.

D'Amicis był jednym z fotografów zaproszonych do udziału w projekcie Wild Wonders of Europe w 2009 roku. Pracował nad zleceniami dla magazynu „National Geographic” w 2013 i 2014 roku, jest członkiem International League of Conservation Photographers oraz honorowym członkiem Włoskiego Związku Fotografów Przyrody. W ostatnich latach ukazały się trzy książki jego autorstwa. Jedna z nich, Ornata, stanowi rezultat dziesięciu lat pracy nad projektem o zagrożonych kozicach apenińskich oraz ich środowisku.

Prezentacja „Time for Wolves. Tracking a myth in the Apennine Mountains”

Wilki to jeden z najbardziej charyzmatycznych, inteligentnych, ale też nieuchwytnych gatunków zwierząt. Tropienie ich jest bardzo wymagające; zaobserwowanie ich graniczy z niemożliwością; fotografowanie ich w zorganizowany sposób zakrawa na szaleństwo. Owładnięty chęcią dokumentowania życia dzikich wilków, przemierzających „jego” Apeniny we włoskim regionie Abruzzo, fotograf dzikiej przyrody Bruno D'Amicis podjął jedno z największych wyzwań swojego życia. Spędził w terenie przeszło 300 dni, próbując zrozumieć te niesamowite zwierzęta i przewidzieć ich kolejne ruchy. Przez większość czasu nie udawało mu się niczego zaobserwować, niekiedy jednak miał szczęście. Jego jedyną bronią był czas, tytułowy time for wolves. W trakcie festiwalowej prezentacji włoski fotograf pokaże swoje najlepsze zdjęcia i opowie o doświadczeniach w terenie. Razem złoży się to na niesamowity obraz mistycznego gatunku oraz opowieść o doświadczeniach człowieka, miłośnika i orędownika ochrony przyrody w tak trudnym dla niej współczesnym świecie.
 
Album „Time for Wolves
 
Podziwiany i szanowany jako wzór wolności, inteligencji i społecznej jedności; znienawidzony, demonizowany i bezlitośnie prześladowany – wilk zawsze wywoływał w nas skrajne uczucia. Mimo że jest jednym z najbardziej charyzmatycznych gatunków na ziemi oraz obiektem niezliczonych badań, wciąż bardzo niewiele wiemy o „prawdziwym” wilku. Znane ze swojej nieuchwytności, są bardzo trudne w obserwacji. Potrzeba wiele cierpliwości, by choć na chwilę zyskać wgląd w ich prywatne życie.
Znany przyrodnik i fotograf Bruno D'Amicis spędził sześć lat na poszukiwaniu owych zjaw. Napędzany ciekawością i pasją, podążał ich śladami poprzez włoskie Apeniny.
Książka, w której opisy ekscytujących spotkań przeplatają się z naukowymi i etycznymi rozważaniami, jest jedną z pierwszych pozycji ukazujących autentyczny obraz wilka europejskiego w jego naturalnym środowisku. Jednocześnie ma stanowić zachętę do odnowienia naszych więzi z dziką przyrodą.
 
Podczas festiwalu będzie możliwość zakupu albumu.
Zapraszamy do obejrzenia przykładowych stron albumu w formacie PDF: „Time for Wolves” (14MB)
 
 
 
 
parent menu item not found: "130"