HeaderSearchForm

 

Kolejne sukcesy i gratulacje

 
Serdecznie gratulujemy koledze Maciejowi Rodziewiczowi, którego cztery fotografie zostały wyróżnione w międzynarodowym konkursie fotograficznym Wild Art Photographer of the Year w kategorii „Connection”, która była tematem przewodnim w kwietniu 2021 r. Zdjęcia trafiły do wyróżnionej grupy TOP 100. Zapraszamy do obejrzenia wyróżnionych fotografii oraz całej galerii.

Czytaj więcej...

Dzień lasu

 
(…) i gdy człowiek wejdzie w las, to nie wie,
czy ma lat pięćdziesiąt, czy dziewięć,
patrzy w las jak w śmieszny rysunek
i przeciera oślepłe oczy,
dzwonek leśny poznaje, ćmę płoszy
i na serce kładzie mech jak opatrunek.
Konstanty Ildefons Gałczyński „Kronika olsztyńska”

21 marca witamy kolejną wiosnę, a wraz z nią nadzieję na wiele fotograficznych poranków, mglistych pejzaży, szum ptasich skrzydeł, klangor żurawi i pierwszą zieleń liści.
21 marca to także dzień lasu, a las dla nas – fotografów przyrody – to miejsce szczególne. Oferuje bogactwo fotograficznych tematów, tak dla pasjonatów uwieczniających zwierzęta, jak i dla sympatyków pejzaży, roślin czy fotografii makro. Daje ukojenie.

Obszar naszego Okręgu w około 30 procentach pokrywają lasy. Głównie są to drzewostany sosnowe (około 64 %), brzozowe (9,5 %), świerkowe (8 %). Dąb, klon, wiąz, jesion i olcha na tutejszych terenach występują w mniejszości. Największe kompleksy leśne Warmii i Mazur to Puszcza Borecka, Puszcza Napiwodzko-Ramucka, Puszcza Piska, Lasy Iławskie, Puszcza Romincka.

Czytaj więcej...

Dzień Kobiet

Drogie Panie...miłośniczki przyrody,
życzymy Wam wszystkiego najlepszego, dużo uśmiechu i pogody ducha.
Wielu chwil radości, aby każdy dzień
był dla Was przygodą i powodem do dumy.
Życzymy pięknego światła przed obiektywem i w sercu
Zarząd ZPFP OWM

Zebranie online 6 lutego 2021r.

 
Pandemia mocno utrudnia realizację wspólnych plenerów fotograficznych, nie oznacza to jednak, że członkowie naszego Okręgu nie będą się spotykać. 6 lutego 2021 r. miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie online, w którym wzięło udział ponad 30 osób.

Czytaj więcej...

Prezentacja naszego Okręgu oraz warsztaty Tomka Bałdygi i Marka Klewiado

Z żalem dostrzegamy, iż zakończył się trwający od 22 listopada 2020 r. XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury 2020”. Były warsztaty, prezentacje multimedialne okręgów, pokazy zdjęć, informacje o miejscówkach fotograficznych, a także konkurs. Poruszana tematyka była tak szeroka, że każdy znalazł coś dla siebie. Również my – Okręg Warmińsko-Mazurski – zaakcentowaliśmy naszą obecność. Już drugiego dnia czyli 30 listopada obejrzeliśmy prezentację naszego okręgu, z której jesteśmy dumni. Specjalne podziękowania należą się Andrzejowi Waszczukowi oraz Tomkowi Bałdydze i Maćkowi Rodziewiczowi, których praca przy prezentacji była nieoceniona. 11 grudnia jako pierwsza odbyła się prezentacja naszych kolegów Tomka Bałdygi i Marka Klewiado dotycząca fotografowania jeleni. Z pasją opowiadali o tym jaka pora jest najlepsza do fotografowania tych zwierząt, jak się ubrać, aby nie zostać zauważonym i usłyszanym, co zrobić aby czuć się bezpiecznie – nie tylko w obliczu jeleni, ale i myśliwych, którzy chadzają tymi samymi ścieżkami oraz jakiego sprzętu użyć. To wszystko oraz rozmowę z Tomkiem możecie zobaczyć pod zamieszczonymi poniżej linkami. Polecamy, a Kolegom gratulujemy wiedzy i dziękujemy, że się nią z nami dzielą.
Prezentację OWM ZPFP można obejrzeć >tutaj<
Warsztaty o fotografowaniu jeleni można obejrzeć >tutaj<

Albinos w giżyckich lasach

Kilka dni temu polskie media obiegła wieść o białej sarnie zaobserwowanej przez leśników w Nadleśnictwie Giżycko. Jest nam miło poinformować, iż autorem zdjęć tego pięknego zwierzęcia jest nasz kolega Jan Olchówka.  
Poniżej zamieszczamy fotografię oraz linki do artykułów. Jankowi gratulujemy tak rzadkiego spotkania.
 

Praca Pawła Figlanta doceniona

 Z radością informujemy, że fotografia naszego kolegi Pawła Figlanta została wyróżniona w tegorocznej edycji konkursu fotograficznego „Oko w Oko z Naturą” zorganizowanego przez Ogród Zoobotaniczny w Toruniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanego Naturą „Sztuka Natury”, Toruń 2020.
Zdjęcie zamieszczamy poniżej, a Autorowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Wyróżnione prace można obejrzeć >tutaj<

Fotokonkurs „Warmińskie Klimaty 2020” rozstrzygnięty

 W piątek 27 listopada ogłoszone zostały wyniki XII edycji fotokonkursu „Warmińskie Klimaty 2020” organizowanego corocznie przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych TOMASZKOWO i Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie. Konkurs jest dedykowany amatorom, a jego główne cele to m.in. ukazanie walorów Warmii i Gminy Stawiguda, integracja osób zainteresowanych fotografią i promowanie osiągnięć fotograficznych. Organizatorzy zapewnili uczestnikom szeroki wachlarz możliwości, bowiem zaproponowali udział aż w czterech kategoriach konkursowych – człowiek (portret, reportaż, ludzie), architektura (związana z regionem), natura (pejzaż, fauna, flora – związana z regionem) oraz impresje z podróży.

Czytaj więcej...

Członkowie naszego Okręgu nagrodzeni w konkursie ZPFP Fotograf Roku 2020

Wspaniałymi informacjami rozpoczął się tegoroczny festiwal ZPFP „Wizje Natury”. W dniu dzisiejszym jury ogłosiło wyniki konkursu Fotograf Roku 2020. Fotografie trzech naszych kolegów zostały dostrzeżone, nagrodzone oraz wyróżnione przez jury. Jerzy Łaźniewski zajął II miejsce w kategorii „Świat w naszych rękach” za zdjęcie „Odcisk życia” oraz został wyróżniony w kategorii „Impresje” za zdjęcie „Kocham zimę”. Fotografia Andrzeja Waszczuka „Żurawie pod Orionem” zajęła III miejsce w kategorii „Impresje”, zaś dwie kolejne fotografie jego autorstwa „Magiczne Bagno” oraz „Cicha Noc” brały udział w ścisłym finale odpowiednio w kategoriach „Krajobraz” oraz „Impresje”. Fotografia Pawła Figlanta „Wąsacz” również trafiła do finału w kategorii „Ptaki”.
Nagrodzonym kolegom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za inspirację do poszukiwań kolejnych dobrych kadrów.
Zapraszamy do obejrzenia fotografii, które zamieszczamy poniżej.
 
 
parent menu item not found: "130"