HeaderSearchForm

 

Wizje Natury 2022 – zapowiedź XVIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej

 
Baner zapowiedz WN 2022 www fb tlo
Związek Polskich Fotografów Przyrody serdecznie zaprasza na XVIII odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury.
Zjawiskowe fotografie świata przyrody, fascynujące opowieści, emocjonujące zmagania konkursowe – to wszystko już niebawem! Festiwal uświetni wernisaż, rozstrzygnięcie dorocznego konkursu pokazów multimedialnych, konkursu na Fotografa Roku 2022 oraz konkursu „Dzikie, piękne, polskie”. Tradycyjnie, nie zabraknie bogatej oferty wystawców i organizacji pozarządowych.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Festiwal przyjmie wersję hybrydową: stacjonarną oraz online. Z małym wyjątkiem. Będziemy gościć w nowym miejscu, w Centrum Kultury Izabelin, ul. Jana Matejki 21, Izabelin C.
Wizje Natury 19 – 20 listopada 2022!
Organizatorzy Festiwalu: Związek Polskich Fotografów Przyrody, Kampinoski Park Narodowy, Centrum Kultury Izabelin.

Nagrodzony w Szwajcarii

 
Z dumą informujemy, iż dwie fotografie naszego kolegi Pawła Ulaniuka zostały nagrodzone w konkursie New Camera Club w Szwajcarii zorganizowanym pod patronatem FIAP i PSA. Fotografia "Jogging” otrzymał Salon Bronze (brązowy medal festiwalu) w kategorii Nature, zaś zdjęcie "Bouquet of trees" (Bukiet drzew) otrzymał PSA Bronze (brązowu medal przyznawany przez amerykańską federację fotograficzną) w kategorii Open Color.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych zdjęć.

„Znikające klimaty Mazur” wystawa Waldemara Bzury

 
Już od 10 czerwca 2022 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pasymiu możemy oglądać wystawę prac naszego Kolegi Waldemara Bzury.
Jest to wystawa fotografii czarno-białej, ukazującej codzienne życie mieszkańców Mazur na przestrzeni kilku minionych dekad. Wiele z tych widoków odeszło lub odchodzi bezpowrotnie z naszego krajobrazu i otoczenia, co obok walorów estetycznych i artystycznych stanowi cenny wymiar dokumentacyjny prezentowanych prac.
Waldemar Bzura mieszka w Krutyni i pracuje w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Od wielu lat utrwala na zdjęciach polską przyrodę. Jest laureatem wielu wystaw krajowych i zagranicznych.
Serdecznie zapraszamy.

Bocian biały w krajobrazie Mazur

 
„Bocian biały w krajobrazie Mazur” to tytuł książki wydanej przez Mazurski Park Krajobrazowy autorstwa Katarzyny Glińskiej-Lewczuk, Wojciecha i Iwony Gotkiewiczów, Adama Zbyryta i Krzysztofa Wittbrodta. Fotografie do tejże publikacji wykonali Waldemar Bzura, Beata Zaborowska, Grzegorz Zawrotny, Iwona Gotkiewicz i Adam Zbyryt. W publikacji odnaleźć można wiele ciekawych informacji dotyczących biologii bociana, budowy jego gniazda, staniu populacji tego gatunku w Mazurskim Parku Krajobrazowym, jak i wierzeń Słowian z bocianem związanych.
Serdecznie gratulujemy naszym związkowym Kolegom – Iwonie i Wojciechowi Gotkiewiczom, Waldemarowi Bzurze i Grzegorzowi Zawrotnemu tak pięknej publikacji.
Zapraszamy do zapoznania się z jej treścią pod >linkiem<.

Zapraszamy do Galerii Stary Ratusz na wystawę Kamili Wiśniewskiej-Hałki „Czas Piękna”

 
Z radością zapraszamy na wernisaż wystawy naszej Koleżanki Kamili Wiśniewskiej-Hałki „Czas Piękna”. To ważne dla naszej Koleżanki wydarzenie odbędzie się 9 czerwca 2022 r. o godzinie 17.00 w Galerii Stary Ratusz - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, ul. Stare Miasto 33. Wystawa została objęta patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców i będzie gościć w progach Galerii Stary Ratusz w dniach 9 - 23 czerwca 2022 r.
A tak o wystawie pisze Autorka.

„Pobudki czerwcowym świtem bywają trudne. W te dni słońce wyłania się nad horyzont tuż po czwartej. A przecież trzeba jeszcze dojechać w upatrzone wcześniej miejsce, dojść, rozstawić statyw. Mieć czas na dokładniejsze przemyślenie kadru. Jeżeli prognoza się sprawdzi i wstąpią ciekawe warunki pogodowe, nagrodą będzie dobre zdjęcie. Czasem tylko jedno. Wystarczy.
Świt. Każdy jest niespodzianką. Moment, kiedy noc przemienia się w dzień. Pośród spowijających otoczenie granatów niebieskiej godziny na niebie pojawiają się barwy. Zaczyna się spektakl podkreślany przez snujące się po polach i zalegające na jeziorach mgły, tworzące nierealne obrazy. Towarzyszą mu dźwięki budzących się ptaków. Niekiedy spośród oparów wyłania się sylwetka pogrążonego w zadumie rybaka czekającego na dobry połów.
 

Czytaj więcej...

11 czerwca 2022 r. Iwona Gotkiewicz opowie o bobrach

 
…a wszystko to podczas II Rajskich Spotkań Fotograficznych „Zbliżenia” w Zajkach w Dolinie Biebrzy. Połączona z prezentacją fotografii opowieść naszej Koleżanki Iwony i pozostałych uczestników festiwalu to tylko część atrakcji. Wstęp wolny, więc wystarczy tylko zarezerwować weekend i z otwartą głową ruszyć na wschód.
A tak o wydarzeniu piszą organizatorzy Rajski Staw i Małgorzata Pawelczyk: „Pięknie było w zeszłym roku... i pięknie będzie teraz, podczas naszego drugiego wspólnego spotkania fotograficznego w Rajskim Stawie!
Zarezerwujcie czerwcową sobotę na fotograficzne opowieści o zwierzętach, podlaskich krajobrazach, na rozmowy o ptakach, przydrożnych kapliczkach, drzewach, kwiatach, mgłach, wschodach i zachodach...
 

Czytaj więcej...

Wspominamy Plener Okręgu, który odbył się na na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego

 
W dniach od 6 do 8 maja 2022 r. odbył się plener naszego Okręgu w Jerzwałdzie. Plener został zorganizowany we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz Nadleśnictwem Susz. Byliśmy zakwaterowani w pięknie położonym pensjonacie nad Jeziorem Płaskim. W wydarzeniu wzięło udział ponad dwadzieścia osób, w tym trzech Kandydatów ubiegających się o przyjęcie w poczet członków.
Większość uczestników przyjechała w piątek, a w związku z tym że dawno się nie widzieliśmy wieczór spędziliśmy na rozmowach o fotografii przy pysznej, własnoręcznie przygotowanej kolacji.
Słońce w maju wstaje wcześnie, więc pobudka w sobotę nastąpiła już o 3 rano i po krótkich przygotowaniach, podzieleni na dwie grupy, wyruszyliśmy w drogę. Część miłośników ptaków udała się nad oddalone o 30 km jezioro, gdzie dzięki dobrym warunkom pogodowym i terenie obfitującym w wymarzonych modeli udało się podejrzeć i sfotografować czaple, łyski, gęsi, łabędzie, łęczaki, bąki oraz sieweczki rzeczne. Pozostali pojechali w malownicze miejsce położone na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, gdzie przywitał nas piękny wschód słońca spowity snującymi się po polach mgłami. Była to doskonała okazja do fotografii pejzażu, roślin, detali, a niektórzy realizowali swoją pasję przy wykorzystaniu drona. Powstały malownicze kadry, a w naszej pamięci zapisały się piękne wspomnienia.
 

Czytaj więcej...

Wystawa „W parze z mazurską przyrodą”

 
„W parze z mazurską przyrodą” to tytuł wystawy Beaty Zaborowskiej i naszego kolegi Grzegorza Zawrotnego, którą od 14 maja do 30 września 2022 r. można oglądać w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej w Krutyni przy siedzibie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Oboje autorzy są pasjonatami fotografii, zawodowo związanymi z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym w Krutyni.
Poniżej prezentujemy fotograficzną relację z wystawy.
Zapraszamy.
 

Czytaj więcej...

Wystawa „Docenić Przyrodę” w Bibliotece Uniwersyteckiej

 
Ponownie zapraszamy do Olsztyna na wernisaż wystawy Członków Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody „Docenić Przyrodę”. Tym razem naszą wystawę gościć będzie Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wernisaż odbędzie się 5 maja 2022 r. o godz. 17 w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przy ul. Oczapowskiego 12B.
Wystawa będzie dostępna przez miesiąc.

Nie potrafimy stworzyć ziemi ani morza,
ale potrafimy je zniszczyć.
Na szczęście potrafimy docenić przyrodę,
mimo że dzięki nauce dopiero zaczynamy ją rozumieć.
E.O.Wilson

Nie każdy z nas ma szansę na życie z dala od zgiełku wielkich miast. Jesteśmy dzień po dniu otoczeni murami, przemieszczamy się samochodami, zapominamy o innym świecie… Tuż za zakrętem czeka zaś środowisko, które nie jest wytworem rąk ludzkich, a które było tu przed nami. Przyroda. Trwa w postaci materii nieożywionej i żywych organizmów. Niszczeje, umiera, by na nowo się odrodzić. Korzystamy z niej, często nieświadomie przyczyniając się do upadku jej elementów. Nie rozumiemy jak ważne jest zachowanie umiaru w czerpaniu z natury, jak łatwo jest doprowadzić do bezpowrotnej utraty ekosystemów. Jednocześnie to my ludzie walczymy o przetrwanie gatunków, prowadzimy badania naukowe i odkrywamy powiązania pomiędzy zjawiskami. Zachwycamy się pięknem naturalnych ekosystemów, odzwierciedlając je w licznych formach artystycznego wyrazu. Wierszach, obrazach, muzyce, fotografii.
Przyroda. Aby ją docenić, trzeba się na chwilę zatrzymać. Oddać obserwacji, przystanąć. Fotografie członków Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Warmińsko-Mazurskiego to efekt zachwytu nad poszczególnymi elementami przyrody – tej ożywionej, jak i nieożywionej. Zwierzętami, roślinami, krajobrazem. „Docenić przyrodę” - taki tytuł nosi kolejna wystawa fotografów Stowarzyszenia, która jest formą wyrażenia podziwu dla piękna i respektu dla niezbadanych jeszcze tajemnic otaczającego nas środowiska.

Gratulujemy nagród w konkursach

 
Serdecznie gratulujemy Pawłowi Ulaniukowi i Kamili Wiśniewskiej-Hałce, których fotografie zostały nagrodzone z konkursach międzynarodowych pod patronatem FIAP. Fotografia Pawła „Beholder” otrzymała Salon Honorable Mention w konkursie Tower Circuit 2022 (Serbia) sekcji Natura (Salon Aleksinac), zaś zdjęcie „Split second” otrzymało Salon Honorable mention w sekcji Natura (Salon Ruma). W tym samym konkursie fotografia Kamili Wiśniewskiej-Hałki „Small Talk” orzymała Salon Honorable mention w sekcji Natura (Salon Vrbas). To samo zdjęcie otrzymało również FSS Praise w sekcji Natura w konkursie 7th Exhibition Of Photography ADVENTURE 2022 pod patronatem The International Federation of Photographic Art (Serbia). Z kolei fotografia Kamili „Angling II” została doceniona poprzez przyznanie Salon Honorable Mention w sekcji Open Color w konkursie Monte International Photo Circuit 2022 - Salon Kotor (Czarnogóra) pod patronatem The International Federation of Photographic Art.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galeriach na stronach konkursów, czyli >tutaj<, >tutaj<, >tutaj< oraz >tutaj<.
parent menu item not found: "130"