HeaderSearchForm

Spotkanie październikowe 2018

W październiku wyjątkowo spotkaliśmy się, nie jak zwykle w trzeci wtorek miesiąca a w piątek 26 października. Złożyło się na to wiele spraw a przede wszystkim wyjazd plenerowy do Górzna. Dzięki gościnności Jurka i jego firmy EMTOR zarówno członkowie okręgu toruńskiego ZPFP jak i sympatycy zjechali do Torunia na spotkanie. Przybyłych powitał v-ce prezes naszego okręgu Michał Fabiszewski przedstawiając agendę spotkania.
Pierwszym zagadnieniem było uzgodnienie składu naszej reprezentacji na Festiwal Wizje Natury, który jak co roku odbywa się w Izabelinie, siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego.
W kolejnym punkcie Michał apelował do członków oddziału o przesyłanie zdjęć na nasze comiesięczne bitwy fotograficzne. Od kilku miesięcy ilość aktywnych uczestników pozostaje niezmiennie mała. Piotr Szumigaj zachęcał wszystkich członków przynajmniej do głosowania, które nie wymaga wychodzenia w teren i robienia zdjęć a zajmuje zaledwie kilka minut.
Jako, że mamy za sobą plener fotograficzny w Górznie rozstrzygnęliśmy mini konkurs poplenerowy. Wzięło w nim udział 5 członków nadsyłając po 2 zdjęcia. Fotografie wraz z listą autorów możemy obejrzeć na końcu artykułu). Każdy uczestnik spotkania mógł zagłosować na jedną fotografię.
 
 
Zwycięzcą został Darek Łenski
 
 
otrzymując 3 pkt. za fotografię Nr 1. Po dwa głosy otrzymały zdjęcia Nr 2, 6, 9 i 10, jeden głos oddano na fotografię Nr 8.
Jak zapewne pamiętacie mieliśmy zaproszenie na plener fotograficzny do Izabelina, a zaproszenia rozsyłał nam Janusz. Uczestniczył w nim jeden z naszych kolegów Piotr Olkiewicz. Opowiadając o swoim uczestnictwie zachęcał nas do udziału w plenerach organizowanych przez inne okręgi ZPFP, co pozwala nie tylko powiększyć nasze portfolio, ale również nawiązać nowe znajomości i zacieśnić współpracę między różnymi oddziałami związku. Będąc przy głosie Piotr przedstawił stan przygotowań do wydania naszego kalendarza na rok 2019 oraz zdał relację na jakim etapie przygotowań jest nasza nowa wystawa, zaplanowana na 29 listopada. Tutaj gorący apel do wszystkich członków o przesyłanie 5 zdjęć na wystawę w nieprzekraczalnym terminie 1 listopada. Fotografie wysyłamy na adres Piotra Olkiewicza.
Tradycyjnie już kolejnym punktem były prezentacje ostatnich dokonań fotograficznych naszych członków i sympatyków związku, którzy starają się wstąpić w nasze szeregi. Mieliśmy okazję obejrzeć zdjęcia Karola Gierada pokazującego zdjęcia zrobione na plenerze w Górznie. Bartek Rakoczy pochwalił się dokonaniami, które zrealizował przebywając bez mała 2 tys. km po Polsce, od gór po morze.
 
Darek Łenski przedstawił swoje zabawy w studio, ale jak najbardziej zdjęcia przyrodnicze.
 
 
Mieliśmy okazję zobaczyć zdjęcia zrobione przez Mirka Klateckiego podczas wyprawy na Islandię.
 
 
 
Kolega Marcin Woźniak
jak i Andrzej Bizoń uczestniczący po raz pierwszy w naszych spotkaniach, podobnie jak wcześniej wymieniony Mirek, pokazali swoje dotychczasowe dokonania w fotografii przyrodniczej.
 
 
 
Punktem kulminacyjnym naszego piątkowego spotkania był oczywiście gość specjalny – Piotr Opacian. Sam o sobie mówi, że jego pasje to podróże, kajakarstwo, fotografia, podglądanie ptaków i zwierząt. Mieliśmy okazję obejrzeć, film nagrany przez Piotra podczas jego ostatniej wyprawy dookoła Szkocji. No niby nic takiego gdyby nie fakt, że Piotr postanowił dokonać tego kajakiem. Pokaz przeplatany był ciekawymi opowieściami o szczegółach wyprawy i przeżyciami podczas pokonywania kajakiem tak trudnego akwenu. Wody przybrzeżne Szkocji targane są silnymi wiatrami znad północnego Atlantyku i pływami o amplitudzie ponad 5 metrów. Prądy morskie dochodzące do 30 km/godz. to jedne z najtrudniejszych akwenów morskich. W klifowych wybrzeżach Atlantyk ukształtował w nadbrzeżnych skałach tunele, nawisy skalne i jaskinie, w które nasz bohater wpływał swoją „łupinką”. Nieopodal smaganych wiatrem i potężnymi falami nabrzeży wyrastają z wody imponujące skalne kolumny o przepięknych kształtach. Mogliśmy podziwiać olbrzymie kolonie nurzyków, zajmujące przez kilka kilometrów strome urwiska klifów. Zadziwiające zachowanie łani jelenia, która pozwoliła dość do siebie na kilka metrów bez oznak strachu. Stada fok pływające obok kajaka i wiele innych fascynujących spotkań, o których opowiadał nasz gość. Po pokazie wywiązała się ciekawa dyskusja o wyprawach, przygotowaniach i realizacji zamierzeń. Dowiedzieliśmy się także o przygotowaniu do przyszłorocznej wyprawy przepłynięcia 2 tys. km syberyjską rzeką Oleniok. Strona z świetnymi fotografiami Piotra http://fotografia.piotropacian.pl/ oraz link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=O1dg3IlV72w bez komentarza Piotra to nie samo.
 
 
 
 
Po zrobieniu wspólnej, pamiątkowej fotografii omawialiśmy funkcjonowanie naszej strony internetowej jak i facebooka. Wszyscy byliśmy zgodni, co do tego, że należy ożywić nasze działanie w internecie.
Na zakończenie Michał zapraszał wszystkich do wzięcia udziału w XI Międzynarodowym Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury”.
 
 
Tekst: Andrzej Składanowski
 
 
parent menu item not found: "130"