OKRĘG PODLASKI RULEZ! (16.01.2022)

Gubrynowicz 5 800piks   
Fot. Katarzyna Gubrynowicz
    Festiwal Wizje Natury 2021 okazał się dla fotografów Okręgu Podlaskiego ZPFP nad wyraz udany. Zdobyli oni piętnaście nagród i wyróżnień.
    Konkurencją samą dla siebie była Kasia Gubrynowicz, której pracy zostały wyróżnione aż siedem razy. Małgorzata Pawelczyk, podobnie jak Michał Kość, sięgnęli po laury trzykrotnie, a Magdę Właszek wyróżniono dwukrotnie w kategorii "Inne zwierzęta".
      Wszystkim gratulujemy!
 

Czytaj więcej...

WITAMY W NASZYM GRONIE TROJE NOWYCH CZŁONKÓW! (16.01.2022)

magda wlaszek 1 800piks     
Fot. Magda Właszek
    Jest nam niezmiernie miło powitać w naszym gronie nowych członków. W ostatnim czasie do ekipy Okręgu Podlaskiego ZPFP dołączyli kolejni fotografowie przyrody. Nasi nowi członkowie to: Magda Właszek, Marcin Sokołowski oraz Łukasz Horoszko.
    Witamy serdecznie i życzymy wielu fotograficznych sukcesów!
 
 
 

CHWALIMY SIĘ!!! (16.03.2020)

      Zdjęcia żubrów Michała Kościa - naszego kolegi z OP ZPFP, znalazły się w marcowym wydaniu NATIONAL GEOGRAPHIC POLSKA (NGP 03.2020). W artykule „Pejzaż z żubrami” można zobaczyć kilka niesamowitych zdjęć i przeczytać refleksje fotografa.
      Żubry to ulubiony temat Michała Kościa. Te monumentalne zwierzęta obserwuje i fotografuje w Puszczach Knyszyńskiej i Białowieskiej od blisko 15 lat. Przez ten czas wypracował własny, od razu rozpoznawalny, styl robienia zdjęć.

Gratulujemy publikacji!

UWAGA! SPOTKANIE Z ADAMEM WAJRAKIEM ODWOŁANE (13.03.2020)

Zaplanowane na 15 marca 2020 roku spotkanie z Adamem Wajrakiem w Galerii Fotografii w Białymstoku, zostaje odwołane. Powód: zagrożenie koronawirusem. Nowy termin spotkania podamy w terminie późniejszym, po tym jak zapadną decyzje odpowiednich władz ws. wznowienia działalności instutucji kultury.

ETYKA W FOTOGRAFII PRZYRODY (03.03.2020)

      Etyka fotografii przyrody stała się tematem przewodnim kolejnego spotkania Okręgu Podlaskiego ZPFP. Ponadto omawialiśmy nasz udział w tegorocznym Międzynarodowym Dniu Bioróżnorodności Bilogicznej oraz – organizowane przez nasz Okręg w marcu br. - spotkanie z Adamem Wajrakiem. Tym razem spotkanie OP ZPFP miało miejsce w Centrum Aktywności Lokalnej w Białowieży, w środowy wieczór 19 lutego. 
      Dyskusję na ważny i, niestety, palący temat etyki fotografii przyrody wywołała jedna z mieszkanek podbiałowieskiej wsi Teremiski. Poruszyła ona problem nękania dzikich zwierząt tylko po to, aby zrobić jak najlepsze zdjęcie. W pogodni za ciekawymi kadrami zarówno niektórzy fotografowie, jak i turyści nie przebierają w środkach, dopuszczają się nieetycznych, agresywnych, wręcz karygodnych zachowań. Zgodnie potępiliśmy takie praktyki i postanowiliśmy podjąć kroki w celu propagowania etyki fotografii przyrody. Planujemy, wraz z Puszczańskim Punktem Informacyjnym w Białowieży, przeprowadzić akcje edukacyjne i informacyjne, pokazujące jak należy zachowywać się będąc gościem w domu dzikich zwierząt. Mamy nadzieję, że do naszych działań przyłączy się również więcej instytucji i organizacji.
      Tradycją comiesięcznych spotkań Okręgu Podlaskiego ZPFP stały się prezentacje dotychczasowych dokonań naszych członków. Tym razem swoje fotografie pokazali Małgorzata Pawelczyk i Tomasz Kołodziejczak. 
 Następne spotkanie OP ZPFP odbędzie się:  
- 15 marca 2020 w Białymstoku, gościem będzie Adam Wajrak.

PIERWSZE SPOTKANIE OP ZPFP ZA NAMI! (30.01.2020)

      Nowy 2020 rok rozpoczęliśmy spotkaniem w wyjątkowym miejscu – białostockiej Galerii im. Ślendzińskich, Galerii Fotografii przy ul. Wiktorii 5. 
      Pierwszą część spotkania poświęciliśmy na omówienie kwestii organizacyjnych oraz spraw bieżących. Okręg Podlaski ZPFP powstał zaledwie kilka tygodni temu (w listopadzie 2019), więc różnych, ważnych i mniej ważnych, tematów do przedyskutowania zebrało się naprawdę sporo. 
      Część druga spotkania była przyjemniejsza. Przede wszystkim swój dotychczasowy dorobek fotograficzny pokazała Anna Grzeszczak - pierwsza kandydatka w szeregi Okręgu Podlaskiego ZPFP. Ania pokazała, i opatrzyła żartobliwym komentarzem, kilkadziesiąt zdjęć przyrody głównie z terenów Suwalszczyzny, skąd pochodzi. Oglądaliśmy z zainteresowaniem. Jednogłośnie uznaliśmy, że prezentacja wypadła na tyle dobrze, że Ania zakwalifikowała się na trzymiesięczny staż kandydacki. Gratulujemy! 
      Żelaznym punktem naszych comiesięcznych spotkań są prezentacje zdjęć członków okręgu. Tym razem pokazali je Rafał Kowalczyk i Michał Kość. To nie przypadek, bo obaj specjalizują się w fotografowaniu żubrów, Rafał – w Puszczy Białowieskiej, Michał – głównie w Puszczy Knyszyńskiej, ale coraz częściej też Puszczy Białowieskiej. Trzeba przyznać, że była to crème de la crème fotografii tych majestatycznych zwierząt. Zarówno Rafał, jak i Michał mają wypracowany własny styl fotografowania, a ich efektami są naprawdę unikatowe i nie do podrobienia kadry. 
 
Następne spotkania OP ZPFP odbędą się:
- 19 lutego 2020 w Białowieży,
- 15 marca 2020 w Białymstoku.