HeaderSearchForm

Laureatki i laureaci konkursu ZPFP z OM

W trakcie pierwszego dnia festiwalu Wizje Natury 2020 online ogłoszono wyniki konkursu na Fotografa Roku ZPFP. Jedenaście prac członkiń i członków naszego okręgu znalazło się w jego finale, w tym aż trzy Kasi Ciesielskiej-Faber. Gratulujemy wszystkim, zwłaszcza za II Miejsce (Kasia Ciesielska-Faber) i III Miejsce (Urszula Frydrych) oraz III Miejsce wśród Ptaków (Monika Hürlimann). Przybliżamy te prace wraz z komentarzami autorek i autorów.

Ogłoszenie wyników, prezentacja zdjęć, komentarze autorów i jurorów:
https://youtu.be/qoBaGOuXQuA?t=7457

Galeria prezentująca wszystkie prace zakwalifikowane do finału:
www.facebook.com/media/set/?vanity=ZPFPpl&set=a.3884193238280088


ZPFP FR-20 OM 02 CiesielskaFK 1200
 

Na początek fotografia, za którą nasza koleżanka z Londynu już otrzymała u nas Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności.
Więcej zdjęć z opisami poniżej

ZPFP FR-20 OM 05 FrydrychU 1200
"Zdjęcie zrobione w Łazienkach Królewskich. Przedstawia sprzeczkę dwóch myszy polnych. Ich obecna nazwa to myszarki polne."
Ula Frydrych

ZPFP FR-20 OM 04 HuerlimanM 1200
Uczta
"Południowa Georgia - świat na końcu świata i nawet tak daleko przyroda ma swoje własne reguły i obchodzi się bez człowieka. Uczta znakomita i na pewno wystarczy. Przynajmniej na dzisiaj.“
Monika Hürlimann
 
ZPFP FR-20 OM 01 CiesielskaFK 1200
"Jedna z największych elektrowni wiatrowych w Kalifornii. Ponad 4000 turbin, które zasilają w energię odnawialną Palm Springs i Dolinę Coachella, stało się tam nieodłącznym elementem krajobrazu."
Kasia Ciesielska Faber
 
ZPFP FR-20 OM 06 Bilinscy 1200
"Płazów z roku na rok spotykamy coraz mniej. Jeszcze kilkanaście lat temu na bieszczadzkich drogach wiosną trudno było przejść, lub przejechać nie natykając się na przemarsz żab trawnych czy ropuch szarych. Samochody je rozjeżdżały całymi masami. A ostatnio trzeba się sporo nachodzić, by w ogóle je spotkać.
Zdjęcie zrobiliśmy na bieszczadzkiej drodze, by pokazać jakim zagrożeniem w czasie ropuszych godów są samochody. Stąd tytuł "ryzykowna miłość". A już po powstaniu tego zdjęcia nasunęła nam się refleksja: w jaką przyszłość kroczą te ropuchy."
Agnieszka i Włodek Bilińscy
 
ZPFP FR-20 OM 07 Gorczyca 1200
Przeprowadzka
"W sierpniowy poranek zobaczyłam jeża przenoszącego przez ulicę swoje maleństwo. Przypuszczam, że ich gniazdo zostało zniszczone i mama szukała dla nich nowego miejsca do zamieszkania.
Warszawa, ul. Agrykola"
Janina Godlewska-Gorczyca
 
ZPFP FR-20 OM 08 Kaczmarczyk 1200
"Zdjęcie zostało wykonane na nadmorskiej pustyni w Omanie. Ponad godzinę przed wschodem słońca pył zawieszony w powietrzu rozprasza światło tak, że piasek, w rzeczywistości żółto-beżowy przybiera niesamowite barwy poprzez czerwienie, róże aż do fioletów. Nie widać tego gołym okiem, bo jest za ciemno, ale matryca aparatu rejestruje tą niezwykłą kolorystykę. Krawędzie wydm są w znacznym oddaleniu od siebie więc dla uzyskania ostrości w całym kadrze zdjęcie zostało złożone z kilku zdjęć, na których głębia ostrości obejmowała kolejne wydmy."
Janusz Kaczmarczyk
 
ZPFP FR-20 OM 10 OKsanska 1200
„Zdjęcie wykonałam w lutym na „końcu świata”- w Norwegii za kołem podbiegunowym. Okoliczny iście księżycowy krajobraz, widok na Morze Norweskie, bezchmurne niebo, księżyc i zorza polarna w kształcie dymu stworzyły idealne warunki. Nie trzeba chyba dodawać, że temperatura była znacznie poniżej zera a na ten właśnie moment czekałam jakiś czas. To był mój czwarty raz na zorzach i z pewnością najpiękniejsze miejsce w jakim miałam szczęście fotografować to niezwykłe zjawisko”.
Magda Oksańska
 
ZPFP FR-20 OM 09 Gondek 1200
Zima w Karkonoszach
"Polska. Karkonosze. Styczeń 2019 roku był bardzo śnieżnym i pochmurnym miesiącem w polskich górach. Noc i poranek 11 stycznia to były pierwsze od kilkunastu dni momenty, w których pokazało się słońce i bezchmurne niebo. Dzięki temu widoki ze szczytu Śnieżki były zachwycające."
Robert Gondek
 
ZPFP FR-20 OM 11 Nowak 1200
"Tę fotografię wykonałem w Laosie. Wodospady Kuang Si zachwycają urodą w dni słoneczne, wyglądają smutno, gdy pada tropikalny deszcz.
Taki deszcz w Laosie to nic szczególnego, zmiany klimatu potrafią zrobić podobną frajdę w Bieszczadach."
Leszek Nowak
 
ZPFP FR-20 OM 03 CiesielskaFK 1200
Blaszki
"Richmond Park, wyjątkowe miejsce na mapie Londynu, to Narodowy Rezerwat Przyrody, w którym zidentyfikowano ponad 400 gatunków grzybów. Wiele z nich żyje w symbiozie z roślinami. Na zdjęciu pokazana jest mykoryza grzyba i dębu. Jest to symbiotyczny związek korzeni rośliny z grzybami, polegający na wymianie substancji odżywczych.
Za Wikipedią: "Symbioza mykorytyczna umożliwia grzybom zaopatrzenie w związki organiczne, wytwarzane przez rośliny w procesie fotosyntezy. W zamian rośliny zaopatrywane są przez strzępki grzyba w związki mineralne. Substancje o charakterze antybiotyków wydzielane są przez grzyby do gleby, zmniejszając prawdopodobieństwo zakażenia rośliny patogenami obecnymi w podłożu."
Katarzyna Ciesielska-Faber
 
parent menu item not found: "130"