HeaderSearchForm

Pamięci Leszka Krzysztofa Sawickiego

W dniu 20 rocznicy śmierci Leszka Krzysztofa Sawickiego reprezentacja Związku Polskich Fotografów Przyrody odwiedziła grób głównego założyciela i pierwszego prezesa naszego stowarzyszenia na cmentarzu w Zielonce koło Warszawy (28.01.2020). Zapaliliśmy symboliczne znicze i złożyliśmy wiązankę z szarfą podpisaną: „Pamiętamy i dziękujemy - ZPFP”.
baner LKSawicki plus rocznica 20-01-28 1200
Leszek Krzysztof Sawicki (1938 – 2000) był fotografem i dziennikarzem, należał także do ZPAFu i ZAIKSu.
To głównie dzięki niemu poznaliśmy się i razem spędziliśmy wiele godzin wspólnie działając na rzecz fotografii przyrodniczej, ale też dyskutując i oglądając zdjęcia czy po prostu wspólnie robiąc je na plenerach. Dla wielu osób był inspiracją i prawdziwym guru, zachęcającym do poznawania i fotografowania przyrody. Leszek sporo podróżował, znał wielu fotografów, przyrodników, myśliwych (do których sam należał). Często odwiedzał zagraniczne festiwale fotografii przyrodniczej zwłaszcza we Francji i w Skandynawii, marzyło mu się stworzenie podobnego i w Polsce. Cieszę się, udało się nam to marzenie przemienić w regularne i szeroko lubiane wydarzenie (a właściwie wydarzenia).
Mimo ciężkiej choroby Leszek do końca był aktywny i starał się pomagać innym – pamiętam nasze ostatnie spotkanie z nim, w ramach zebrania Zarządu Głównego ZPFP w Lesznie 7 listopada 1999 roku. Odszedł 28 stycznia 2000 roku, po kilku miesiącach przegranej walki z białaczką, którą przypadkiem zdiagnozowano u niego tuż przed wylotem na - jak sam to określał - "wyprawę życia" na Alaskę.
Notka o Leszku napisana przez Łukasza Łukasika plus kilka fotografii i pamiątek:
Leszek Krzysztof Sawicki
(1938 – 2000)
Urodził się w Krakowie w 1938 roku. Od najmłodszych lat pasjonował się fotografią i przyrodą. Wybór drogi życiowej nie był łatwy - podjąć studia w kierunku przyrodniczym, czy artystycznym? Ostatecznie zdecydował się na wydział muzyczny.
Fascynacje przyrodnicze były jednak na tyle silne, że po kilku latach poświęcił się fotografii przyrodniczej. Ukończył wówczas Studium Fotografii i Filmu. W 1975 roku został przyjęty w poczet członków rzeczywistych Związku Polskich Artystów Fotografików.
Wkrótce rozpoczął wieloletnią współpracę z licznymi wydawnictwami przyrodniczymi w kraju i za granicą, takimi jak "Lowiec Polski", "Przyroda Polska", "Wiedza i Życie", "Jager", "Wild und Hund", "Deutsche Jagd Zeintung", "La Chasse", "Nimrod", "Camera Natura".
Kilkukrotnie organizował i brał udział w plenerach fotograficznych w krajach skandynawskich i Afryce (m.in. w Kenii i Kamerunie). Szczególnie ukochał sobie jednak Bagna Biebrzańskie.
Jego autorskie wystawy fotografii przyrodniczej prezentowano na festiwalach i w galeriach wielu krajów, między innymi na Węgrzech i we Francji, Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii i USA. W 1978 roku zdobył złoty i srebrny medal na Światowym Konkursie Fotografii Przyrodniczej. Był jurorem licznych krajowych i międzynarodowych konkursów fotografii przyrodniczej.
Uczestniczył w wielu zagranicznych festiwalach fotografii przyrodniczej. Zainspirowany tymi spotkaniami w 1995 roku założył Związek Polskich Fotografów Przyrody. Podczas zjazdu założycielskiego, który odbył się 25 czerwca tegoż roku, został wybrany pierwszym prezesem ZPFP.
Sześć miesięcy później ukazał się jego autorski album "Przyroda Polska", w którym na ponad 200 stronach zaprezentowano ponad 150 fotografii, zgrupowanych w czterech rozdziałach odpowiadających porom roku. "Przyroda Polska" została uznana w 1996 roku najlepszym albumem przyrodniczym w Polsce, a w 1997 roku uhonorowana nagrodą Pióra Fredry.
Tekst biograficzny opracował: Łukasz Łukasik

Leszek K Sawicki - foto Diana Sawicka
Leszek Krzysztof Sawicki
foto: Diana Sawicka
 
Sawicki L album Przyroda Polska 1200
 
ZWalny 1995 01 LKSawicki i EHartwig foto Marek Zabost 1200
I Zjazd ZPFP: Leszek Sawicki i Edward Hartwig z legitymacją Członka Honorowego ZPFP nr 01.
Warszawa, 25.05.1995
Foto: Marek Zabost
 
Graff 20-01 LKSawicki-grob-Zielonka 23 1200
Graff 20-01 LKSawicki-grob-Zielonka 12 1200
Graff 20-01 LKSawicki-grob-Zielonka 10 1200

Grób Leszka Sawickiego i jego żony Krystyny (również założycielki ZPFP) na cmentarzu w Zielonce, 28.01.2020,
foto: Irek Graff
Leszek Sawicki 6
Foto: Leszek Krzysztof Sawicki
 
Całość artykułu przygotował: Irek Graff
parent menu item not found: "130"